JEDWAB jak skrzydła motyla

JEDWAB jak skrzydła motyla
JEDWAB jak skrzydła motyla, lekki, mieniący się przestrzennymi barwami

Zaproszenie do odwiedzin


Zapraszamy serdecznie do stałego odwiedzania nas.

Zapraszamy na naszą stronę firmową CENTRUM JEDWABIU
Znajdziecie tam bogatą ofertą wyrobów z prawdziwego jedwabiu. Największy jest wybór tkanin jedwabnych.

Barwniki do jedwabiu


KAMPESZ naturalny barwnik zaprawowy o zabarwieniu czerwonofioletowym lub czarnym, otrzymywany z kampeszynu; dawniej stosowany do barwienia wełny, jedwabiu naturalnego, skór, papieru, preparatów mikroskopowych.
KAMPESZYN , drzewo kampeszowe (Haematoxylon campechianum) cierniste drzewo (wys. do 15 m) z rodziny brezylkowatych; występuje w Ameryce Środk. i na Antylach, zarówno w stanie dzikim, jak też jako drzewo uprawne; plantacje k. spotykane są również w tropikalnych rejonach Azji; liście pierzaste, kwiaty żółte, w gronach; owoc - strąk; świeże drewno ma barwę czerwonobrunatną, na powietrzu brązowofioletową; używane do wyrobu luksusowych mebli oraz sporządzania wyciągów, zawierających barwnik kampesz. KERMES (arab.) naturalny barwnik zaprawowy otrzymywany z samic czerwców (Kermes ilicis, Kermes vermilio); stosowany do barwienia jedwabiu i wełny na kolor szkarłatny; obecnie gł. do barwienia produktów spożywczych.
GORCZYCZNIK (Barbaraea) roślina zielna z rodziny krzyżowych; 12 gatunków występujących na półkuli płn.; w Polsce na wilgotnych łąkach, przydrożach i żwirowiskach g. pospolity, czyli barbarka, chwast polny; liście lirowate, kwiaty jasnożółte, dawniej używane do barwienia jedwabiu, owoce - czworoboczne łuszczyny w sterczących gronach; w Europie Zach. i Ameryce uprawiany na tzw. gorzką sałatę, z nasion wytłacza się olej. ( interia )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz